Infekcje zwiększają ryzyko zaburzeń psychicznych

Przebyte w dzieciństwie infekcje zwiększają prawdopodobieństwo późniejszej diagnozy zaburzeń psychicznych i konieczności przyjmowania leków psychotropowych – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „JAMA Network”.

Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus przeanalizowali dane dotyczące zdrowia ponad miliona obywateli urodzonych na terenie Danii w latach 1995 – 2012. Doszli do wniosku, że osoby przechodzące w dzieciństwie poważne choroby zakaźne, były później bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychicznych.

U małych pacjentów, których hospitalizowano z powodu infekcji, ryzyko przyjęcia do szpitala ze względu na problemy psychiczne wzrastało o 84 proc., a prawdopodobieństwo zażywania leków psychotropowych - o 42 proc.

Tymczasem u badanych, którzy nie musieli dochodzić do siebie w szpitalu, ale stosowali środki przeciwzakaźne, zwłaszcza antybiotyki, ryzyko hospitalizacji z powodu zaburzeń psychicznych wzrastało o 40 proc., a prawdopodobieństwo zażywania leków psychotropowych - o 22 proc.

Infekcje były szczególnie związane z występowaniem takich zaburzeń, jak schizofrenia, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD), zaburzenia zachowania i osobowości, opóźnienie umysłowe, autyzm, ADHD, zaburzenia opozycyjno-buntownicze i tiki nerwowe.

O badaniu można przeczytać na stronie: https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2716981. (PAP)

ooo/ ekr/



Opublikowano: 2018-12-06 11:12

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.