Korzystanie z tabletów nie jest tak szkodliwe jak się wydawało?

Częste wpatrywanie się przez dzieci i młodzież w monitory telewizora, tabletu lub smartfona - może zwiększać ryzyko otyłości, depresji i pogarszać jakość życia dzieci, ale ogólnie nie ma negatywnego wpływu na ich zdrowie – wynika z badań opublikowanych przez „British Medical Journal”.

Najnowsze badania, jakie przeprowadzili brytyjscy specjaliści uspokajają, ale jednocześnie nakładają na rodziców większą odpowiedzialność. To oni w większym stopniu powinni oceniać i decydować, co i w jakim zakresie jest pod tym względem dobre dla ich pociech.

Według badaczy Royal College of Paediatrics and Child Health, korzystanie z telewizora, tabletu lub smartfona ma umiarkowanie duży wpływ na rozwój u dzieci i nastolatków otyłości oraz depresji, w nieco mniejszym stopniu może sprzyjać niewłaściwym nawykom żywieniowym oraz pogarszać jakość życia.

Badania te nie wykazały natomiast, że posługiwanie się tymi urządzeniami przyczynia się do powstawania zaburzeń zachowania, takich jak lęki, bezsenność, nadaktywność i trudności w koncentracji uwagi oraz niska ocena własnej wartości.

Nie trzeba również zabraniać dzieciom posługiwania się smarfonem lub tabletem co najmniej na godzinę przed snem, bo nie ma dowodów, że pogarsza to jakość snu.

Prezes organizacji brytyjskich pediatrów prof. Russell Vine zwraca jednak uwagę, że wyniki tych badań nie oznaczają, że z urządzeń tych dzieci i nastolatki mogą dowolnie korzystać. „Są one nieodłącznym elementem współczesnego życia, wypuściliśmy dżina z butelki i nie można już tego cofnąć” – podkreślił w wywiedzie dla BBC Radio 4.

Jego zdaniem, korzystanie z telewizora, tabletu i smartfona należy kontrolować oraz interweniować szczególnie w tych sytuacjach, kiedy dorośli zauważą, że ich z podopiecznymi dzieje się coś niepokojącego.

„Korzystanie z urządzeń elektronicznych nie powinno zakłócać życia rodzinnego, nauki w szkole oraz aktywności fizycznej” - zwraca uwagę Royal College of Paediatrics and Child Health. (PAP)

zbw/ ekr/



Opublikowano: 2019-01-08 14:39

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.