Niewielka ilość marihuany związana ze zmianami w nastoletnim mózgu

Już pojedynczy kontakt z marihuaną na wczesnym etapie życia prawdopodobnie wywołuje wzrost objętości istoty szarej w niektórych rejonach mózgu – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Vermont (USA).

Badacze wykazali, że osoby, które przed ukończeniem 14. roku życia raz lub dwa razy zapaliły marihuanę, posiadają więcej istoty szarej (skupisko ciał komórek nerwowych) w częściach mózgu mieszczących receptory kannabinoidowe, niż osoby, które nigdy nie miały kontaktu z tą substancją.

Największe zmiany obserwuje się w rejonie ciała migdałowatego – struktury odpowiedzialnej za przetwarzanie emocji, zwłaszcza strachu – oraz w hipokampie – strukturze zawiadującej pamięcią i zdolnościami nawigacyjnymi.

Długoterminowy charakter badania pozwala przypuszczać, że zwiększenie objętości istoty szarej jest konsekwencją palenia marihuany.

„Wygląda na to, że już zapalenie jednego lub dwóch skrętów wywołuje u nastolatków zmiany w objętości istoty szarej w mózgu” – komentuje prof. Hugh Garavan, jeden z autorów pracy.

Na razie nie wiadomo, jaki wpływ ma wzrost objętości istoty szarej na funkcjonowanie młodych ludzi. Przypuszcza się, że może on zakłócać proces specjalizacji mózgu polegający na zanikaniu niektórych połączeń nerwowych, który jest charakterystyczny dla tego wieku.

O badaniu można przeczytać na łamach „Journal of Neuroscience” (http://www.jneurosci.org/content/early/2019/01/14/JNEUROSCI.3375-17.2018). (PAP)

ooo/ zan/



Opublikowano: 2019-01-18 12:03

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.