Leki na WZW typu C nie szkodzą pacjentom z rakiem wątroby

Wbrew wcześniejszym sugestiom, leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW typu C) za pomocą leków przeciwwirusowych nie pogarsza rokowań chorych na raka wątroby – informuje pismo „Gastroenterology”.

Skuteczne leki przeciwko wirusowi WZW typu C dostępne są od roku 2013. Tylko w USA na przewlekłe zapalenie wątroby typu C cierpi około 3,2 miliona osób. U wielu z nich dochodzi do zaburzeń czynności wątroby, a także marskości lub bliznowacenia. Przewlekłe zapalenie wątroby typu C jest również jedną z głównych przyczyn raka wątroby. Według danych Centers for Disease Control and Prevention połowa wszystkich osób z rakiem wątroby cierpi na przewlekłe zakażenie tym wirusem. Częstość nowych przypadków raka wątroby w ostatnich dziesięcioleciach stale rośnie.

W przypadku wczesnego rozpoznania raka wątroby można go skutecznie leczyć chirurgicznie, ablacją lub radioterapią. Czasami u pacjentów z nowotworem wątroby udaje się skutecznie usunąć guz, jednak leżące u podstaw choroby przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C pozostaje i nadal upośledza funkcję wątroby.

Naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center przestudiowali wyniki pacjentów, których z powodzeniem leczono z powodu raka wątroby w 31 centrach medycznych USA. Porównywano pacjentów przyjmujących działające bezpośrednio leki przeciwko wirusowi C oraz chorych, którzy tych leków nie przyjmowali.

Badanie nie wykazało znaczących różnic pomiędzy tymi dwiema grupami jeśli chodzi o nawroty choroby. Z kolei w przypadku pacjentów, u których jednak doszło do nawrotu nie zaobserwowano różnic w agresywności nowotworów. Nawrót nastąpił u 42 proc. osób, u których stosowano bezpośrednio działające środki przeciwwirusowe (DAA) w porównaniu z 59 proc. pacjentów, którzy nie byli leczeni środkami przeciwwirusowymi.

Inspiracją do amerykańskich badań była praca hiszpańskich badaczy z roku 2016 r. Uzyskane wówczas wyniki sugerowały że leczenie WZW typu C u osób z rakiem wątroby może sprzyjać nawrotowi choroby. Badanie to zyskało dużą popularność i wzbudziło (nieuzasadniony, jak się teraz okazuje) lęk przed leczeniem pacjentów z rakiem wątroby z powodu zapalenia wątroby typu C.

"Nasze wyniki sugerują, że stosowanie terapii DAA jest bezpieczne i potencjalnie korzystne u pacjentów zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C z historią raka wątroby" - powiedział dr Amit Singal z University of Texas Southwestern Medical Center. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/



Opublikowano: 2019-01-21 17:18

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.