Zielona Góra/ Zakaz wstępu do lasu w związku z wystąpieniem ASF

W Zielonej Górze i pow. zielonogórskim wprowadzono zakaz wstępu do lasu w związku z wystąpieniem ognisk ASF u dzików. Po wykryciu wirusa u czterech padłych zwierząt strefę skażoną w regionie poszerzono o miasto Zieloną Górę i powiat – poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki.

Zielonogórski magistrat wydał komunikat informujący o wprowadzonych ograniczeniach.

„Zarządzeniem Wojewody Lubuskiego miasto Zielona Góra i powiat zielonogórski objęte zostały czerwoną strefą skażenia ASF. W związku ze skażeniem terenu miasta wprowadza się całkowity zakaz wchodzenia do lasu na terenie miasta oraz powiatu zielonogórskiego” – napisano. Do komunikatu dołączono ulotkę informacyjną, jak postępować w przypadku ASF.

Pierwszy przypadek chorego na ASF dzika potwierdzono w woj. lubuskim 14 listopada br. Ognisko to było oddalone o ok. 320 km od tych w centralnej i wschodniej części kraju. Wirusa stwierdzono u znalezionego 4 listopada br. dzika, który zginął po potrąceniu przez samochód w pow. wschowskim. Zgodnie z obowiązującymi procedurami rozporządzeniem wojewody została określona strefa skażenia (czerwona) i strefa zagrożona (żółta).

W strefach wprowadzono przewidziane prawem ograniczenia mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa oraz wykonano z siatki leśnej ogrodzenia tych obszarów w celu utrudnienia migracji potencjalnie zarażonym dzikom. Podobny płot stanął również na granicy woj. lubuskiego i wielkopolskiego.

Łącznie ustawiono 79 km takich ogrodzeń na granicy z Wielkopolską i 35 km ogrodzenia wokół pierwotnej strefy.

W strefach skażonych i zagrożonych prowadzone są m.in. poszukiwania padłych dzików, od których próbki są badane pod kątem ASF. W Lubuskiem wystąpienie wirusa potwierdzono dotychczas u ponad 31 dzików znalezionych podczas takich działań.

Po wykryciu każdego kolejnego ogniska choroby, na mocy zarządzeń wojewody następuje aktualizacja pierwotnie wydanego rozporządzenia ws. zwalczania ASF w regionie, czyli określanie nowych granic stref skażonej i zagrożonej.

Zgodnie z ostatnim zarządzeniem wojewody w Lubuskiem obszar skażony ASF u dzików obejmuje gminy: Sława, Kolsko, Siedlisko, Otyń, Bytom Odrzański, Nową Sól, Kożuchów, Bojadła, Trzebiechów, Zabór, Kargową, Babimost, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnicę, Nowogród Bobrzański, Zieloną Górę, Brzeźnicę i część gmin Żagań i Żary bez tych miast. Wszędzie tam obowiązuje m.in. zakaz wstępu do lasu.

Dotychczas w woj. lubuskim nie stwierdzono, by wirus niebezpieczny dla świń i dzików dostał się do którejś z hodowli trzody chlewnej. Choroba ASF nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi, jest jednak dużym zagrożeniem w ujęciu gospodarczym.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

Ponadto, w przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższy posterunek policji. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pad/



Opublikowano: 2019-12-02 15:24

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.