Hiszpania/ Przedłużanie się epidemii koronawirusa prowadzi do częstszych zachorowań dzieci

Wraz z przedłużaniem się w Hiszpanii epidemii SARS-CoV-2 rośnie odsetek dzieci zakażonych koronawirusem. Pomiędzy pierwszą a drugą falą epidemii zwiększył się on z 1 do 12 proc. wśród łącznej liczby chorych w tym kraju.

Jak wynika ze studium opublikowanego w poniedziałek przez władze Hiszpańskiego Towarzystwa Pulmonologii i Chirurgii Klatki Piersiowej (SEPAR), wraz z przedłużaniem się epidemii rośnie procent dzieci chorych na Covid-19 wśród wszystkich zanotowanych dotychczas przypadków infekcji.

Władze organizacji medycznej wskazały, że choć pod koniec grudnia odsetek zakażonych dzieci wynosił już 12 proc., to zaznaczyły, że przebieg infekcji był u nich stosunkowo łagodny.

“Występujące u dzieci infekcje Covid-19 podczas drugiej fali epidemii mają zwykle łagodny przebieg, trwają krócej, charakteryzują się mniejszą liczbą objawów, a także mniejszym prawdopodobieństwem zakażania innych osób” - napisały władze SEPAR w poniedziałkowym komunikacie, szacując, że dotychczas koronawirusem zakaziło się ponad 220 tys. dzieci.

Autorzy badania wskazali też, iż chore na Covid-19 dzieci w okresie drugiej fali koronawirusa rzadko mają ciężkie objawy choroby i muszą być hospitalizowane. Odnotowali, że w najcięższych przypadkach u najmłodszych dzieci występuje gorączka, zaś u starszych zapalenie płuc.

Według Cristiny Calvo z SEPAR możliwym wyjaśnieniem rosnącego odsetka dzieci wśród chorych na Covid-19 mieszkańców Hiszpanii jest większa liczba testów wykonywanych na terenie całego kraju.

“W związku z tym, że najmłodsi zazwyczaj przechodzą infekcję koronawirusem w sposób bezobjawowy nasilenie badań pozwala wyłapać przypadki infekcji u dzieci nie mających symptomów Covid-19” - wyjaśniła Calvo.

Ze statystyk hiszpańskiego ministerstwa zdrowia wynika, że dotychczas zanotowano 1,85 mln infekcji SARS-CoV-2, a także 49,8 tys. zgonów pacjentów chorych na Covid-19.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/Opublikowano: 2020-12-28 16:23

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.