Kontakt z przyrodą to dobry sposób na wywołany pandemią stres

Szwedzkie badanie przeprowadzone wśród pracowników Uniwersytetu w Gävle pokazało, że czas spędzony na łonie przyrody najlepiej łagodzi napięcie związane z pandemią. Poczucie sensu życia najsilniej tymczasem zapewnia rodzina.

Naukowcy z Uniwersytetu w Gävle sprawdzili, jakie metody pozwalają pracownikom uczelni radzić sobie z psychologicznymi trudnościami związanymi z epidemią.

Regularne wizyty na łonie przyrody okazały się najskuteczniejsze w radzeniu sobie z trudnymi myślami i emocjami. 56 proc. uczestników odpowiedziało, że taki sposób im pomaga.

„Trzy z najczęściej stosowanych metod radzenia sobie w okresie pandemii ma związek z przyrodą. Słuchanie odgłosów natury to jeden ze sposobów, podobnie jak różne aktywności podejmowane na świeżym powietrzu” - mówi prof. Fereshteh Ahmadi, autorka badania.

Ankietowani nierzadko też znajdowali także ukojenie w myślach o tym, że życie stanowi część większej całości. Taki sposób stosowało 45 proc. ochotników i często pomagał im przy poczuciu osamotnienia.

Trzy osoby na dziesięć twierdziły, że z kryzysem radzą sobie przebywając w samotności i kontemplując. „Mieszkające w mieście kobiety miały takie myśli częściej, niż mężczyźni. Częsta była także wiara w podstawową duchową siłę (...). Odwoływanie się do religii było rzadsze” - informuje prof. Ahmadi.

Kiedy natomiast badacze przyjrzeli się znaczeniu różnych życiowych zasobów, na pierwsze miejsce wysunęła się rodzina jako podstawowe źródło sensu życia. „Aż 96 proc. uczestników badania stwierdziło, że rodzina zapewnia im poczucie sensu życia w pewnym, raczej dużym lub dużym stopniu. Na drugim miejscu znaleźli się przyjaciele. Jednakże religia i duchowość nie przynosiły takiego poczucia u większości ochotników” - podaje autorka badania.

Spora grupa osób ogólnie w pandemii czuła się dosyć dobrze. Większa część ankietowanych powiedziała bowiem, iż dysponuje dużymi możliwościami regeneracji i że jest w dobrym zdrowiu. Szczególnie dotyczyło to mężczyzn i osób w średnim wieku.

Okazało się także, że większość uczestników projektu była zadowolona ze zdalnej pracy w domu.

„Ważne jest, aby wskazać, że ludzie, którzy czują, iż ich obciążenie pracą jest mniej więcej takie samo lub mniejsze, są zwykle bardziej zadowoleni. Co więcej osoby w średnim wieku czują się lepiej niż młodsze lub starsze. Może mieć to związek z tym, że mają w domu dzieci i mogą spędzać z nimi więcej czasu” - zwraca uwagę prof. Ahmadi.

Więcej informacji na stronie:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/203168 (PAP)

mat/ ekr/



Opublikowano: 2021-01-15 08:08

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.