Chmura Krajowa i Asseco tworzą Chmurę dla zdrowia

Asseco Poland i Chmura Krajowa powołują spółkę Krajowy Operator Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia), której celem będzie cyfryzacja ochrony zdrowia i umożliwienie jednostkom medycznym świadczenia e-usług - czytamy w środowym komunikacie spółki Asseco Poland.

Chmura dla zdrowia będzie w pierwszej kolejności oferować elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) w chmurze. Umożliwi to tworzenie, autoryzowanie, a także gromadzenie dokumentacji indywidualnej i zbiorczej z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, jak również zagwarantuje dostępność oraz przetwarzanie danych w trybie 24/7 - podkreślono w komunikacie. Krajowy Operator Chmury Medyczne zadba również o sprawne dostosowanie do regulacji prawnych i przyczyni się do standaryzacji usług informatycznych w sektorze opieki zdrowotnej - dodano.

Jak wskazał cytowany w komunikacie wiceprezes Asseco Poland Krzysztof Groyecki, obecnie jednym z ważniejszych technologicznych wyzwań w sektorze ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej 24/7, co jest wymogiem regulacyjnym. Ważne jest, aby proces ten pod kątem przetwarzania danych pacjentów odbywał się w sposób wysoce bezpieczny i by możliwa była integracja pomiędzy świadczeniodawcami a systemami centralnymi zarządzanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Dodał, że utrzymanie i rozwój własnej infrastruktury przez jednostki medyczne jest czasochłonne i drogie.

"EDM w chmurze zwiększy dostępność i wydajność systemu ochrony zdrowia oraz pozwoli na optymalizację kosztów. Połączenie doświadczenia Asseco, które od lat dostarcza zaawansowane rozwiązania informatyczne sektorowi ochrony zdrowia, z dostępem do infrastruktury chmurowej, którym dysponuje Chmura Krajowa, pozwolą nam wspólnie zmieniać służbę zdrowia w obszarze technologicznym i wynieść ją na wyższy poziom" – wyjaśnił.

Według wiceprezesa Chmury Krajowej Dariusza Śliwowskiego kluczową kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych medycznych, które należą do jednej z najbardziej wrażliwych kategorii. "Asseco Poland i Chmura Krajowa mają zespoły ekspertów od cyberbezpieczeństwa oraz korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych, które zapewnia chmura publiczna, taka jak platforma Google Cloud" - wskazał.

Śliwowski dodał, że suma kompetencji i dobrze dobrana technologia zapewniają najwyższy poziom ochrony danych pacjentów, a zarazem pełną zgodność regulacyjną, w tym rezydencję danych na terytorium RP. "Dzięki temu jednostki będą mogły skoncentrować się na swoich zadaniach" – ocenił.

Wiceprezes Chmury Krajowej wskazał, że cyfryzacja ochrony zdrowia pozwala nie tylko na uproszczenie i przyspieszenie funkcjonujących procesów, ale otwiera też możliwości budowy nowych innowacyjnych usług. "Dzięki zastosowaniu rozwiązań dostępnych w chmurze w nieodległej przyszłości możliwe będzie także szybsze diagnozowanie pacjentów, np. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy badań obrazowych i szybszego wykrywania różnego typu schorzeń czy anomalii" - wyjaśnił Śliwowski.

Chmura Krajowa powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju w lutym 2019 roku. Obok usług chmurowych świadczy też m.in. usługi doradcze związane z procesem transformacji cyfrowej z wykorzystaniem chmury obliczeniowej.

Asseco Poland istnieje od 30 lat i jest największą polską firmą informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/Opublikowano: 2021-04-07 17:28

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.