Poznano dzieje wędrówek karaczanów

Analizy genetyczne ponad 100 gatunków karaczanów pozwoliły prześledzić ich wędrówki przez kontynenty w ciągu 300 mln lat – informują naukowcy na łamach pisma „Molecular Biology and Evolution”.

Karaczany zamieszkiwały Ziemię na długo, zanim pojawił się człowiek i, jak głosi popularna opinia, należą do tych nielicznych gatunków zwierząt, które przetrwałyby wojnę nuklearną.

 

W celu prześledzenia rozprzestrzeniania się karaczanów na Ziemi zespół naukowców pod kierunkiem Thomasa Bourguignona, obecnie z Instytutu Nauki i Technologii na Okinawie (Japonia) przeanalizował genom ponad 100 gatunków tych owadów.

 

Naukowcy sięgnęli 300 mln lat wstecz, kiedy wszystkie ziemskie kontynenty tworzyły jedną Pangeę.

 

Z badań wynika, że większość żyjących rodzin karaczanów ewoluowała w czasach, kiedy Pangea ulegała rozpadowi, około 200 mln lat temu. Zdaniem naukowców rozpad kontynentów miał duże znaczenie w biogeografii rodzin karaczanów.

 

Jak szacują badacze, najpóźniejszy wspólny przodek karaczanów pojawił się dużo wcześniej, niż wynika to z posiadanych danych paleontologicznych, a mianowicie ok. 235 mln lat temu, czyli ok. 95 mln lat wcześniej niż najstarsze ślady kopalne.

 

Więcej na ten temat tutaj. (PAP)

 

krx/ agt/



Opublikowano: 2018-02-12 17:57

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.