Monsuny mogły sprzyjać pierwszym ludzkim migracjom z Afryki

Pierwsze migracje ludzi z Afryki mogły rozpocząć się dużo wcześniej niż dotąd sądzono, a sprzyjał im być może inny układ wiatrów monsunowych z Azji i Afryki – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Wszyscy pochodzimy z Afryki, to wiadomo na pewno. Niestety, nie wiadomo dokładnie, kiedy i jak przebiegały migracje naszych przodków do Europy i Azji.

W ubiegłym roku poinformowano, że ludzka żuchwa i narzędzia kamienne, które odkryto w 2002 r. w jaskini Misliya w Izraelu, datowano na 177 tys.-194 tys. lat. To datowanie oznacza, że migracje naszych prehistorycznych przodków z Afryki rozpoczęły się ok. 40 tys. lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Naukowcy ciągle nie potrafią jednak powiedzieć, ile było fal migracyjnych lub gdzie dokładnie przebiegały szlaki wędrówek.

Najnowsze badania geologiczne i klimatologiczne dowodzą, że ok. 125 tys. lat temu wilgotne wiatry monsunowe z Azji i Afryki zaczęły docierać do Bliskiego Wschodu.

Dzięki temu przesunięciu na północ, mógł utworzyć się sprzyjający klimatycznie korytarz dla ludzkich migracji z Afryki – dowodzą naukowcy z izraelsko-amerykańskiego zespołu. W ten sposób, w wyniku okresowej zmiany klimatu latem mogły panować łagodniejsze warunki, korzystniejsze dla migracji.

„To może być ważny kontekst dla naukowców, badających jak, dlaczego i kiedy wcześni ludzie migrowali z Afryki” - dodaje główny autor, Ian Orland z University of Wisconsin-Madison (USA).

Więcej: www.pnas.org/content/early/2019/11/20/1903139116 (PAP)

krx/ ekr/



Opublikowano: 2019-12-02 10:24

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.