W prekolumbijskiej Ameryce również kobiety polowały na dużą zwierzynę

W Ameryce czasów prekolumbijskich również kobiety polowały na dużą zwierzynę – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”. Stanowiły ok. 30-50 proc. myśliwych w tych populacjach.

W naukowym świecie ugruntowało się przekonanie, że w społecznościach prehistorycznych to mężczyźni byli myśliwymi, kobiety zaś zbierały pożywienie (np. owoce, korzonki czy polowały na drobną zwierzynę) i zajmowały się dziećmi. Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, przeczą temu uproszczonemu obrazowi.

O tym, że na terenie prehistorycznej Ameryki Południowej nie tylko mężczyźni polowali, świadczy pochówek sprzed dziewięciu tys. lat. W Andach archeolodzy odkryli szkielet kobiety, która zajmowała się myślistwem.

W 2018 r. na stanowisku archeologicznym Wilamaya Patjxa w Peru odkryto grób, w którym znajdował się sprzęt do polowania, w tym groty do strzał, oraz narzędzia do oprawiania zwierząt. Analiza zębów i kości szkieletu wykazała, że w grobie złożono kobietę.

Badacze zadali sobie pytanie, czy przypadek kobiety-łowczyni z Andów był odosobniony, czy może jednak częściej w Amerykach natrafić można było na świadectwa archeologiczne, dokumentujące zajmowanie się przez kobiety łowiectwem.

Analiza publikacji z ostatnich lat wykazała, że podobne znaleziska opisywane były wcześniej, na obszarze obu Ameryk z czasów późnego plejstocenu i wczesnego holocenu.

W dotychczasowej literaturze opisano 429 zmarłych ze 107 stanowisk archeologicznych. Spośród nich 27 zmarłych polowało na dużą zwierzynę. Ustalono, że wśród tej grupy 11 osób stanowiły kobiety, a 16 – mężczyźni. Z badań wynikło, że kobiety stanowiły ok. 30-50 proc. myśliwych w tych populacjach.

Więcej: https://www.ucdavis.edu/news/early-big-game-hunters-americas-were-female-researchers-suggest (PAP)

krx/ ekr/



Opublikowano: 2020-11-06 12:05

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.