Portugalia/ Nowy rekord liczby pacjentów na OIOM-ach – 481

W Portugalii podczas ostatniej doby po raz kolejny zanotowano rekordową liczbę chorych z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii – 481 - podało w piątek ministerstwo zdrowia. Partlament wydłużył do 8 grudnia stan wyjątkowy.

Liczba infekcji zwiększyła się o blisko 6,5 tys. do 249,5 tys. przypadków. Ponad połowę nowych przypadków zanotowano w północnych dystryktach kraju.

Służby medyczne Portugalii szacują, że do piątkowego popołudnia w szpitalach przebywało łącznie 3079 zakażonych koronawirusem, wśród których nienotowana wcześniej liczba na oddziałach intensywnej terapii – 481. Dobę wcześniej również padł tam rekord – 458 osób.

Ministerstwo odnotowało, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem zanotowano 61 zgonów. Dzień wcześniej było ich 69. W całym kraju zmarły łącznie 3762 osoby chore na Covid-19.

Podczas piątkowej debaty w parlamencie, w czasie której posłowie wydłużyli do 8 grudnia stan wyjątkowy, szef MSW Eduardo Cabrita zapowiedział, że wraz z rozwojem epidemii konieczne będzie objęcie większej niż dotychczas liczby powiatów, w których obowiązuje stan wyjątkowy z obecnych 191 do ponad 200.

Minister zastrzegł, że jest mało prawdopodobne, aby przepisy o stanie wyjątkowym miały w Portugalii zostać zniesione przed styczniem 2021 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/Opublikowano: 2020-11-20 17:00

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.