Dworczyk: kolejna dostawa szczepionek Pfizera zbliżona do wcześniejszych, później dwie mniejsze dostawy

Poniedziałkowa dostawa szczepionek Pfizera była ograniczona do 176 tys., kolejna będzie zbliżona do dostaw wcześniejszych, natomiast dwie następne będą znowu pomniejszone - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany ile pomniejszonych dostaw szczepionek trafi do Polski.

Do Polski w poniedziałek - zamiast planowanej dostawy 360 tysięcy dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, wskutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy. O to, ile jeszcze dostaw szczepionek Pfizera ma być pomniejszonych w związku z zapowiedziami firmy, pytany był w piątek szef KPRM.

"Rzeczywiście pierwsza dostawa była ograniczona do 176 tys., druga jest zbliżona do tych dostaw wcześniejszych. Natomiast kolejne dwie dostawy są znowu mniejsze, choć nie tak bardzo pomniejszone jak ta ostatnia, zdaje się, że o 90 tys. szczepionek łącznie" - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, po tym terminie nastąpi zwiększenie dostaw szczepionek Pfizera tak, by na koniec kwartału suma dostarczonych szczepionek do Polski była zgodna z deklaracjami złożonymi przez firmę.

Minister podkreślił, że zmniejszenie dostaw szczepionek wywołało w naszym kraju "pewne zawirowania i rozciągnięcie w czasie procesu szczepienia grupy zero". Dodał jednocześnie, że w innych krajach, które do szczepień pierwszą dawką wykorzystywały całą dostępną pulę szczepionek, decyzja firmy wywołała poważniejsze problemy.

"Stąd też takie inicjatywy, o których słyszeliśmy w ostatnich dniach, niektórych krajów, dla których to jest realny problem, by szczególnie mocno wywierać nacisk na firmę Pfizer, do czego my oczywiście się przychylamy, bo uważamy, że producent powinien wywiązywać się z podjętych zobowiązań" - zaznaczył Dworczyk.

Szef KPRM pytany był również o zapowiedzi nadzwyczajnego komisarza ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuriego, który poinformował w środę, że Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Dworczyk dopytywany, czy polski rząd również planuje podjęcie takich kroków, odparł, że obecnie rząd skupia się przede wszystkim na realizacji Narodowego Programu Szczepień. "Oczywiście pan premier Mateusz Morawiecki był aktywny w tej sprawie, skierował list w tej sprawie do liderów UE, wczoraj była rozmowa na spotkaniu z przedstawicielami krajów unijnych. Natomiast żadnych decyzji tego typu, o których pan powiedział, w tej chwili nie ma" - zaznaczył szef KPRM.

Rzecznik rządu Müller powiedział w piątek rano, że polski rząd będzie rozważać kroki prawne wobec firmy Pfizer, jeśli dostawy szczepionek nie będą uzupełnione; wyraził też nadzieję, że Pfizer wywiąże się ze swoich zobowiązań.

W ubiegłym tygodniu koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/Opublikowano: 2021-01-22 11:32

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.